Zajímavosti z RealFestu 2024
Dnes se podíváme na jedno nedávné datum v mém životě - 21.11.24, kdy jsem se zúčastnila RealFestu konaného v Cubexu na pražském Pankráci.
Pro ty, kdo nevědí o co jde - jedná se o jednu z nejznámějších realitních konferencí, pořádaných v Česku. Celé setkání pořádá Realitní vzdělávací institut pod záštitou Hospodářské komory hlavního města Prahy a Ministerstva pro místní rozvoj ČR spolu s Asociací realitních kanceláří České republiky nebo také Realiťákem roku.
Vystupují zde řečníci, ti nejlepší z makléřů, ředitelé a majitelé realitních kanceláří, developeři nebo představitelé předních finančních a právnických institucí.
Proč na takovou konferenci jít?
Nejen, že se Vám zde dostane dávky nejnovějších informací a nápadů, takováto setkání jsou důležitá pro seznamování a navazování nových kontaktů.
Pro zajímavost Vám zde shrnu poznatky a zajímavosti z letošního RealFestu.
Po úvodním slovu Ivanky Cikánkové přišla na řadu úvodní panelová diskuze, kde lídři největších realitních kanceláří diskutovali o aktuálních výzvách realitního trhu, nových strategiích a inovacích, které ovlivňují obor. Diskuze se zúčastnil Ondřej Mašín - výkonný ředitel Bidli reality, Robert Hanzl - zakladatel společnosti NEXT REALITY, Tomáš Jelínek - CEO ve společnosti CENTURY 21, Michal Pitucha - spoluzakladatel BO! holding a.s. a Tomáš Hvězda - marketingový ředitel RE/MAX.
Celý panel se nesl ve veselém tónu, už jen díky názvu právě zahájené konference, letošní ročník totiž dostal titul "Zpět na vrchol". Po turbulentním období zahrnujícím pandemii, válku, růst úrokových sazeb a změny v poptávce se trh postupně stabilizuje a otevírá nové příležitosti. Můžeme tak předpokládat, že poptávka po nemovitostech dále poroste, jak se začíná ukazovat již nyní - v listopadu 2024. To bude mít za následek, že i ceny nemovitostí začnou stoupat, pokud se nestane nějaký zázrak v oblasti dostupnosti bydlení.
Abychom shrnuli nejdůležitější faktory, které ovlivňují náš trh s nemovitostmi:
◦ Ekonomie ve světě
‣ V posledních letech světem pořádně zamávali Covid, válka, krize, navíc je naše ekonomika ovlivněna jinými státy (Německo, atp.)
◦ Reálné mzdy
‣ podle statistiky Deloitte Property Index dosáhneme na vlastní bydlení nejobtížněji ze sledovaných 18 zemí. "Standardní koupě nového bydlení v ČR odpovídá, podobně jako loni, ekvivalentu 13,3 průměrných hrubých ročních platů."
‣ https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/real-estate/articles/property-index.html
◦ Dostupnost bydlení - podvýstavba
Další část programu, které jsem se zúčastnila, byla přednáška od předního školitele v ČR Ivo Tomana, a to s tématem "Prokletí lenivého mozku".
Nemohu než nesouhlasit s názory, že fyzická lenivost je důležitá pro pokrok, ale duševní lenivost vede ke zkáze. Pokud je člověk líný se v životě posouvat, zlepšovat, něco dokázat, osobně mi to přijde poněkud smutné. Dále pan Toman představil pojem "premortem analýza", pocházející od psychologa Garyho Kleina. Tento postup mě velice zaujal. Ve zkratce jde o způsob, jak předejít nechtěným výsledkům nebo událostem, vlastně jde o část risk managementu. Trik tkví v tom, že se na začátku nějakého projektu pomyslně postavíte do situace, kdy celý projekt ztroskotal. Váš úkol je vymyslet co nejdetalněji různé příčiny, proč se tak stalo. Doporučuji si o této metodě zjistit více, může být užitečná i v běžném životě.
Následující panelová diskuze s názvem Ženy v realitách byla moderovaná Ivanou Cikánkovou a účastnili se jí Alžběta Brilová, Veronika Chládková a Jana Římanová. Velmi mě bavila pro mě výrazná změna celkové energie a potažmo nálady, která tuto diskuzi ovládla, nebo alespoň já jsem to takto vnímala. Ženy jsou vnímavá, emocionální stvoření, která tyto atributy aktivně využívají i ve své realitní profesi a bylo inspirující slyšet úspěšné podnikatelky mluvit o věcech, které právě jim pomáhají nebo je považují za důležité. Nejvíce se mi do mysli vryla pravdivá myšlenka, že je velmi důležité kolem sebe mít ty správné a inspiratvní lidi.
V diskuzi "Reality bez obalu" zasedli na pódiu jedni z top makléřů co se produkce týče - Artem Saykin z RE/MAXu, Jaroslav Kadlčík z Husky Reality a Zdeněk Mrňák z Next Reality - kteří se podělili o své zkušenosti, vzestupy, pády a plány.
Zaznělo mnoho tipů pro nováčky v realitách, jako věnovat se cold callingu, letáčkům, umět odmítnout nesmyslnou zakázku.
Václav Tomanec v následující přednášce představil v pěti fázích prodeje způsoby, jak se odlišit od konkurence a být lepší než ostatní. Radil například jak jednat s klienty, jak se připravit na schůzku nebo na co se soustředit při prohlídkách nemovitostí. Jedna z myšlenek, která mě zaujala byla "Podnikání je řešení problémů".
V přednášce Mariána Jelínka na téma Sebekoučing vyprávěl o tom, jak často hledáme motivaci a vedení venku, ale zapomínáme, že nejdůležitější vedení musí přijít zevnitř. Vysvětloval princip fungování nechtěných myšlenek a představil psychické nástroje, díky kterým můžeme lépe pracovat s vlastním myšlením a emocemi.
Přednáška se nesla v duchu praktických příkladů, které spojoval s osobními i sportovními příběhy, například z prostředí vrcholových atletů. Upozornil na roli vnitřní motivace a hodnot, které by měly stát nad vnějšími cíli, jako je úspěch nebo peníze.
Poslední blok byl věnovaný geniálnímu vyjednavači Radimu Paříkovi. Své zkušenosti ze spolupráce s předními světovými firmami přenesl do konkrétních rad, jak efektivně ovlivňovat druhé a dosahovat win-win situací. Zdůraznil, že vyjednávání není boj, ale proces, ve kterém je klíčové porozumět emocím, potřebám a zájmům protistrany.
Jeho přístup k vyjednávání byl podpořen příběhy z reálné praxe, které ilustrovaly sílu empatie a správného nastavení řeči těla. Předal také užitečné techniky, například jak překonat námitky nebo jak využít ticha jako efektivního nástroje v komunikaci.
Celý program byl nabitý zajímavými a užitečnými radami a poznatky, které by mohli být užitečné pro každého z nás. Příští rok se určitě zas na RealFest hodlám podívat.